Zeki Müren

Zeki Müren

Zeki MÜREN Kimdir?

Bursa’da doğmuştur. Babası kereste tüccarıdır. Ailesi göçmendir. Bu çiftin tek çocuklarıdır. İlkokulu Bursa Osmangazi’de okumuştur. Daha ilkokuldayken öğretmenleri tarafından keşfedilmiştir. Ortaokulu yine Bursa’da okumuştur. Mezun olduktan sonra babası onu İstanbul Boğaziçi Lisesine yazdırmıştır. Liseyi birincilikle bitirmiştir. Bu başarısından dolayı İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisine girmeyi başarmıştır.

 

MÜZİK KARİYERİ

Tamburi İzzet Gerçeker’den aldığı solfej ve usul dersleriyle ilk adımı atmış ve Türk Sanat Müziğimizin güneşi olma yolculuğuna çıkmıştır. Daha sonra ise Şerif İçli’den çeşitli eserler meşk etmiştir.

1950 yılında TRT İstanbul Radyosunun açtığı ve 186 adayın katıldığı solist sınavını birincilikle kazanmıştır. 1 Ocak 1951’de, İstanbul Radyosunda canlı olarak yayımlanan ilk radyo konseri vermiş ve çok beğenilmiştir. Klarnet sanatçısı Şükrü Tunar Müren’i plak fabrikasına götürerek kendi eseri olan ‘Muhabbet Kuşu’ şarkısını plağa doldurttu. Müren bu plak sayesinde tüm Anadolu’da tanındı.

Radyo programlarındaki bu konserler 15 yıl sürmüştür. Daha sonra kendisini plak çıkarmaya adayan Müren, 600 civarında plak, kaset doldurmuştur. Plaktaki ilk eseri ‘Muhabbet Kuşu’dur.1955 yılındaki ‘Manolyam’ isimli eseriyle Türkiye’de ilk kez verilen altın plak ödülünü kazanmıştır. Aynı zamanda Müren Türkiye’de en çok konser veren ses sanatçısı olmuştur.

 

Şarkıları

‘Zehretme hayatı bana cananım’ mısralarıyla başlayan acemkürdi şarkı bestelediği ilk şarkısıdır. ‘Gözlerine başka hayal girmesin’, ‘Şimdi uzaklardasın gönül hicranla doldu’, ‘Bir demet yasemen’, ‘Manolyam’ sık sık söylediği ve en sevilen şarkılarıdır.

Müren şarkılarının yanı sıra şair, besteci ve oyuncu kişiliğiyle de ön plana çıkmıştır. Bu yüzden ‘sanat güneşimiz’ lakabıyla anımsanmaktadır. İlk oyunculuğunu Beklenen şarkı adlı filmde göstermiştir. Aynı zamanda ‘Bıldırcın Yağmuru’ isimli bir kitabı da vardır.

 

İlk Yalan

 • İlk Yalan
  Seni unutacağım
  Sararmış takvim yapraklarında kalacak adın.
  Seni unutacağım
  Başkalarının beni unuttuğu gibi...
  Bir gün hışırtılı bir plakta
  'Unutamam seni' dersem inanma.
  Onlar eski laflardı...
  O zaman sen vardın, aşkın vardı...
  Ya şimdi kimim var?

  Bazen böyle söylermiş insan, inanma.
  İnanma sana ilk yalanımı söylüyorum;
  Öyle gömülüsün, öyle gömülüsün ki kalbime
  Sen çıksan leken çıkmaz.

 

 

Ölümü

Müren, kalp rahatsızlığı sebebiyle 1980’de müzikden uzaklaşıp Bodrum’daki evinde münzevi bir hayat yaşadı.24 Eylül 1996 Çarşamba günü, TRT İzmir Televizyonu’nda

 Kendisi için düzenlenen tören sırasında kalp krizi geçirerek vefat etti.

 Vasiyeti olarak tüm mal varlığını Türk Eğitim Vakfı ve Mehmetçik Vakfına bırakmıştır.

Zafer TURANLI

10/C